Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov

Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov pocházel z Tichviny v novgorodské gubernii. Malé městečko nedokázalo svým obyvatelům nabídnout nic kromě dřiny a nudy všedního života. Proto ti, kteří se chtěli vymanit zaběhlému stereotypu, odcházeli za vidinou velkého světa do 180 kilometrů vzdáleného Petrohradu. Tam vedla cesta i malého Nikolaje, když jej rodiče v jeho dvanácti letech poslali podle rodinné tradice do kadetské školy. Nebylo by správné upírat tomuto prostředí jakýkoliv podíl na formování budoucího skladatele. Začněme proto naše vyprávění již zde.

Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov přispěl do dějin evropské hudby nejen vlastní tvorbou, ale také tím, co učinil pro své umělecké souputníky, jejichž dílům otevřel cestu k posluchačům. Nejvíce svého génia vložil do děl operních, ale jeho sláva se navzdory tomu odvíjí od několika skvělých symfonických skladeb. Tento hudební tvůrce se nejprve stal námořním důstojníkem a ke skladatelské profesi musel být přemluven přáteli.

Ve druhé polovině 19. století Evropa zdánlivě prožívala nekonečné období hospodářského a sociálního rozvoje, který byl výsledkem razantních proměn společnosti od sklonku 18. století. Po staletích poroby se dostalo svobody a rovnosti rolníkům a neurozeným měšťanům, univerzity se otevřely svobodné vědě, politika všem majetným bez rozdílu původu. Evropu zachvátila vlna industrializace a všudypřítomné modernizace, technika slavila triumfy. Existovala snad jediná výjimka, které se tyto změny nedotkly, a tou bylo Rusko: slovanský obr na východě kontinentu, který se přidržoval tupého absolutismu opřeného o pravoslavnou církev. Svrchovaně reakční a v podstatě po staletí neměnný systém přijal i zvláštní označení – samoděržaví. Desetimilióny mužických rodin žily v podmínkách blízkých otroctví, univerzity byly vším, jen ne stánky svobodné vědy, cenzura svazovala každý projev, průmysl neexistoval.

Autoři textů:

Cyril Šálek
Jaromír Havlík
Luboš Velek

Kontakt

Muzikus s.r.o.

Novákových 6

180 00  Praha 8

Phone: (+420) 266 311 700

Email: info@muzikus.cz

www.casopisharmonie.cz

Podmínky užití

Veškeré texty zveřejněné na těchto webových stránkách jsou majetkem uvedených autorů, jejich veřejné užití je vyhrazeno nakladatelství Muzikus s.r.o. Texty mohou být citovány v rozsahu nejvýše 500 znaků pod podmínkou uvedení přímého funkčního odkazu na zdrojovou stránku. Neoprávněné užití nad uvedený rozsah bude považován za zásah do autorských práv dle autorského zákona ČR v platném znění.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.